Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Fabia и Roomster со ново лице
 
Spodeli
26 February 2010, 15:00


Fabia и Roomster со ново лице Škoda Fabia - old Fabia и Roomster со ново лице
Најмалите модели на Skoda, Fabia и Roomster ги добија освежените изведби, кои покрај козметичките измени, добиваат и нови мотори и подновена технологија....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Надворешно, измените се главно во предниот дел, каде маската за ладилникот го добива изгледот на Superb и освежената Octavia. Така, сега предната маска изгледа подинамично и пошироко, иако надворешните димензии остануваат неизменети. Во новите модели ќе се вградуваат и нови алуминиумски тркала, а додадени се и неколку бои на каросеријата.Многу поголеми измени има под предниот поклопец. Сега понудата на мотори за ја сочинуваат шест бензинци и три дизели, а достапен е и новиот DSG автоматски менувач со две спојки и седум степени на пренос. Палетата на бензинци се состои од 1.2 со 60 и 70 КС, 1,4 со 86 КС, 1,2 TSI со 86 и 105 КС и 1,6 со 105 КС. Дизелите се застапени со новите Common Rail единици: 1,2 TDI со 75 КС и 1,6 TDI со 90, односно 105 КС. Сите дизелски мотори испуштаат под 110 g/km CO2 и сега се опремени со филтер за честички. Сите мотори ги задоволуваат Euro 5 нормите за издувни гасови.

Освежените Fabia и Roomster ќе дебитираат на саемот во Женева наредната недела.


Škoda Fabia - old
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
mee do tolku kako so kazuva skodoman ali za tie pari jako dobro gi napravile kolicinata i use podobro mnogu izdrzlivi auta
Напишан од razor  пред  околу 121 месеци
skodoman ama znaes deka koga istekuvala garancijata na skoda davale gratis pistol! A znaes zosto? Da se utepas sto si ja kupil....haha
Напишан од hahaha  пред  околу 123 месеци
so be francusko si e francusko???-vozev c3 1.4HDI 3 god staro i Skoda fabia 4 god stara 1.4 tdi,pa ne se sporeduva be lugje.citroencevo rastreseno,plastika raskrckana,onoa menjacon na citroenon go slusas u sekoja brzina kao vlaga t.e. kako lupa koa vlaga,krut-abe vrska nema,samo cenata e privlecna pa lugje se lazat i zemaat citroen...skodata bogami me iznenadi,ne ocekuvav deka tolku dobra ke bide vo pogled na sve,a znam i dosta lugje koi sto vozat fabia,octavia i dosta zadovolni se ...
Напишан од EI  пред  околу 123 месеци
VALJDA DA!!! GI POSTUVAM SKODA!!! ZNAAT STO NUDAT KVALITET NA VISOKO NIVO ZA DADENITE PARI!!!!
Напишан од SKODOMAN!  пред  околу 124 месеци
koj e dizajnerov ziti sve...haha
Напишан од D Day  пред  околу 124 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 4
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил