Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Споредби > Кој е побрз: камионот Volvo FH или Koenigsegg One:1?
 
Spodeli
13 November 2014, 23:48


Кој е побрз: камионот Volvo FH или Koenigsegg One:1?  Кој е побрз: камионот Volvo FH или Koenigsegg One:1?
Целта на трката е тестирање на новиот I-Shift менувач со двојна спојка кој се базира на технологијата на спортските автомобили...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Во новиот филм „Volvo Trucks vs Koenigsegg“ тестиран е уникатниот I-Shift менувач со двојна спојка од компанијата Volvo Trucks. Во филмот Volvo FH се натпреварува со автомобилот Koenigsegg One:1 кој што има еднаков број на коњски сили и килограми (1.360), поради што е првиот мега автомобил во светот. За трката да биде фер, Volvo FH доби мала предност - камионот направи еден круг, а Koenigsegg два. Сепак, разврската и натаму е непредвидлива. Целта на трката е завршно тестирање на новиот Volvo I-Shift менувач со двојна спојка.

Камионот Volvo FH располага со I-Shift менувач кој овозможува својства слични со возните карактеристики на спортските автомобили, односно навистина лесна промена на брзините. Инаку трката се одвива на патеката Knutstorp во јужна Шведска, позната по нагорнините и острите свиоци.

Зад воланот на Volvo FH седи Tif Nidel, професионалец од светот на автоспортот.

Производството на новиот менувач со двојна спојка, Volvo Trucks го започна во Европа, во јуни годинава, а истиот може да се нарача на било кој пазар каде што се продава Volvo FH камионот со Euro 6 D13 мотори од 460, 500 и 540 КС.

 Volvo Trucks vs Koenigsegg - погледнете како се одвиваше трката:

 Volvo Trucks vs Koenigsegg - зад кулисите:

 Volvo Trucks vs Koenigsegg - погледнете го разговорот со Tif Nidel:

 Анимација за работата на I-Shift менувачот со двојна спојка:

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Споредби 
 
 
 


Одберете нов автомобил