Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ВОДИЧ ПРИ КУПУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛ              КОРИСНИ АВТО - СОВЕТИ        СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ        ТОП 5
Насловна > Новости > Совети за безбедност > Google Glass очилата се покажаа како опасни за возачите, но и за пешаците
 
Spodeli
09 November 2014, 13:50


Google Glass очилата се покажаа како опасни за возачите, но и за пешаците  Google Glass очилата се покажаа како опасни за возачите, но и за пешаците
Голема врева се крена за новите технологии како Google Glass очилата кои се наменети за секојдневна употреба, но не и за возење автомобил...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Новото истражување направено од страна на Универзитетот на Калифорнија покажа дека Google Glass се опасни за возачите, но и вистинска закана за пешаците исто така. Додека сите мислеа дека очилата го одземаат вниманието на возачите, истражувањето покажа нешто спротивно. Проблемот не е во тоа што очилата ги “занимаваат” возачите при возењето, туку така наречените слепи точки кои се појавуваат при нивно носење.

Ова се однесува за десниот горен агол од очилата, точно онаму каде што се наоѓа дисплејот. Со тоа се намалува периферната визија на возачот и затоа препорачливо е да се избегне носење на Google Glass кога се наоѓате во сообраќајот. Дали ова истражување ќе резултира во намалена потрошувачка на Google Glass очилата останува да видиме, но јасно е дека треба да се обрне внимание и да се произведе поусовршен производ кој не би претставувал пречка при возењето. 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Совети за безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил