Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Концепт > Најава за 508 – “5 by Peugeot”
 
Spodeli
16 February 2010, 19:48


Најава за 508 – “5 by Peugeot” Peugeot 5008  Најава за 508 – “5 by Peugeot”
На саемот во Женева, Peugeot ќе го претстави концептот означен со бројката 5, кој е всушност најава за моделот 508, кој ќе ги замени 407 и 607....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Концептот 5 е и најава за тоа каков погон ќе користат возилата на Peugeot во блиската иднина. Хибридниот систем, комбинација од 2.0 HDI дизел мотор со 163 КС и електричен мотор со 37 КС, поставен на задната оска, овозможува исклучително високи перформанси и многу ниска потрошувачка на гориво од 3,8 литри на 100 km во просек, односно емисија на CO2 од само 99 g/km. Згора на тоа, ќе може да се вози и само на електричен погон, кога нема да има емисија на издувни гасови.Peugeot 5 отвора нови врати и кога е во прашање на дизајнот. Наместо што поголем отвор за воздух и што поголеми фарови, новите модели на Peugeot ќе се карактеризираат со „понормална“ изведба на предниот дел, со поголем акцент на елеганцијата. Серискиот модел 508, пак, не би требал претерано да се разликува од овој концепт – единствено се чини ќе бидат тргнати аеродинамичните ретровизори и интересно изведената задна светлосна група. Пропорциите треба да останат исти како кај концептот, односно должината би изнесувала околу 4,8 метри, што е скоро долго колку големиот 607!

Сериската верзија на 508, која следува логично после овој концепт, треба да биде претставена на саемот во Париз во Октомври годинава, додека на концептот во живо ќе можат да му се насладуваат само среќниците кои ќе го посетат саемот во Женева на почетокот на Март.

Стари коментари
e navistina prekrasna izvedba ova e cudo imnogu drugi avtomobili mozat da mu zavidat
Напишан од orce  пред  околу 111 месеци
ee ova ke bide kola ...pozz
Напишан од MEssI  пред  околу 122 месеци
bez mislenje.peugeot sekogas e vrv za dizajn i model koj ke drzi poveke od 8god
Напишан од koki  пред  околу 126 месеци
pezo 407 cupe e 50 000e. Pa site sto mislite deka francuzite neznaat da napravat kola razmislete zosto e toa taka. Kolku za sporedba polovno pezo 407c e poskapo e od meercedes clk so ista godina
Напишан од pece  пред  околу 126 месеци
ja nesto ne sum za Francuzite ali ova e veke nesto lepo. :))))
Напишан од BUBI  пред  околу 126 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Концепт 
 
 
 


Одберете нов автомобил