Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Тежината на болидите повторно тајна!
 
Spodeli
15 February 2010, 13:54


Тежината на болидите повторно тајна!  Тежината на болидите повторно тајна!
ФИА денеска потврди, дека оваа сезона тимовите нема да бидат задолжени да ги објават тежините на своите болиди по завршетокот на саботните квалификации. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Така нијансите на количини гориво во нив ќе остане сосема непознати.

Во текот на претходните неколку години квалификацискиот тренинг секогаш имаше и свој епилог - објавување на тежините на болидите, според кои можеше да се заклучи колку гориво кој возач трошеше за својата задача.

Така можеше да се претпостави кога некој ќе мора да замине во бокс, со што беше овозможено предвидувањето на некои стратегии на тимовите.

2010-та година нема да биде забележана по тој епилог, објави денеска Светската автомобилска федерација (ФИА). Својата одлука ја образложи со фактот дека поради забраната за дотур на гориво, тој податок и онака ќе падне во втор план.

ФИА истакна дека акцентот ќе биде ставен на гумите и нивната промена, и дека статистиката за потрошено гориво во текот на квалификациите не е клучна за следењето на настаните на трката.

Новата сезона започнува на 14-ти март со Големата награда на Бахреин.

Извор: Спорт Денес

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил