Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Хибриди > Mazda подготвува дизел - електричен хибрид
 
Spodeli
23 August 2014, 21:44


Mazda подготвува дизел - електричен хибрид  Mazda подготвува дизел - електричен хибрид
Се појавија информации според кои експертите од Mazda го подготвуваат овој погонски склоп за 2016-та година ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Mazda наскоро треба да стане првиот јапонски производител кој на европскиот пазар ќе понуди дизел - електричен хибрид.

Во ваквата комбинација дизел моторот ќе биде задолжен за придвижување на тркалата од предната оска, додека пак електромоторот ќе служи како помошна варијанта и ќе се приклучува кога е потребно. Овој хибриден систем би требало да ја прошири понудата на Mazda, но засега нема конкретни информации кој ќе биде првиот модел што ќе го користи.

Сепак, се верува дека оваа чест ќе и' припадне на Mazda3 која во такво издание треба да биде околу 30% поекономична од стандардната дизел изведба, односно просечната потрошувачка најверојатно ќе биде помала од 3 литри на 100 километри. Колку за потсетување на пазарите во моментов е достапна хибридна изведба со 2,0-литарски, 4-цилиндричен бензински мотор и CVT трансмисија чија потрошувачка е декларирана на 3,2 l/100 km (на фотографијата).

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Хибриди 
 
 
 


Одберете нов автомобил