Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Безбедност > Volvo не го интересираат ѕвездичките, туку човечките животи
 
Spodeli
26 July 2014, 19:41


Volvo не го интересираат ѕвездичките, туку човечките животи Volvo S60 - Cross Coutry - 2009 Volvo не го интересираат ѕвездичките, туку човечките животи
Швеѓаните планираат новиот XC90 да биде најбезбедното возило некогаш направено и за таа цел го збогатија со досега невидени елементи за активна безбедност...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Оваа „тврдина на тркала“, меѓу другото, доаѓа со систем за минимизирање на последиците во случај на излетување од патот.

Од Volvo истакнуваат дека при анализа на 43.400 сообраќајни несреќи во периодот од 1970-та година до денес, се покажало дека дури половина од нив завршиле со излетување на возилата од патот.

Токму од овие причини, новиот XC90 стандардно доаѓа со систем кој ја следи состојбата на возилото и дејствува превентивно со затегнување на безбедносните појаси, со тоа намалувајќи ја можноста за евентуални повреди на 'рбетот, но исто така вклучени се и акции како навремено активирање на воздушните перничиња и повлекување на педалите со цел да се избегнат повреди на стапалата.

Но тоа не е сè. XC90 ќе биде првиот автомобил способен самостојно да запре доколку возачот тргне да престигнува, а одзади има надоаѓачко возило или пак доколку сензорите регистрираат пешак односно велосипедист.

Покрај сето ова, при конструкцијата на XC90 Швеѓаните користеле челик со извонредна цврстина.


Volvo S60 - Cross Coutry - 2009
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил