Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Безбедност > Се нуди награда од 10.000 долари за хакирање на Tesla Model S
 
Spodeli
14 July 2014, 21:53


Се нуди награда од 10.000 долари за хакирање на Tesla Model S Tesla Model S Се нуди награда од 10.000 долари за хакирање на Tesla Model S
Натпреварот ќе се одржи во Пекинг на 16-ти и 17-ти јули...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Во Кина ќе се одржи натпревар за хакирање на Tesla Model S, а оној кој ќе успее да пробие во системот и да ја преземе контролата врз автомобилот ќе ја освои првата награда во вредност од 10 илјади долари.

Многумина стравуваат дека се' поголемата компјутеризација на автомобилите ќе им овозможи на хакерите да влегуваат во системот на новите модели. Ваквиот потег, покрај оштетување на техниката, може да предизвика и попречување во движењето на автомобилот, со што се изложуваат на опасност сите патници кои во моментот се наоѓаат во него.

Компанијата Tesla Motors, во својот Model S користи напредни електронски системи и во поглед на безбедноста секако размислувала и за вакви сценарија, обидувајќи се да го заштити автомобилот на најсоодветен начин. Според нивниот претставник за односи со јавност, тие не се вклучени и не ја поддржуваат организацијата на натпреварот.

Сепак, од Tesla очекуваат известување од организаторот на настанот, доколку во текот на натпреварот се утврди дека Model S има одредени недостатоци и слабости во однос на електронските системи, за да може веднаш да се подобри безбедноста на автомобилот.

Натпреварот ќе се одржи во Пекинг на 16-ти и 17-ти јули.


Tesla Model S
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил