Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ВОДИЧ ПРИ КУПУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛ              КОРИСНИ АВТО - СОВЕТИ        СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ        ТОП 5
Насловна > Новости > Корисни Авто-Совети > Педалот за гас тропка при менување на брзини
 
Spodeli
14 July 2014, 00:52


Педалот за гас тропка при менување на брзини Volkswagen Golf VI GTI Педалот за гас тропка при менување на брзини
Проблем со VW Golf (VI) 1.2 TSI ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Прашање: При менување од прва во втора и од втора во трета брзина може да слушне нежно тропкање на педалата за гас. Значи, откако ќе сменам брзина, може да се чуе благо поттчукнување, еднаш или двапати, баш во моментот кога ќе го притиснам педалот за гас. Исто така, понекогаш менувачот знае малку да заглави (од прва во втора брзина), особено кога менувам на нагорнина. Не знам дали овие проблеми се меѓусебно поврзани. Бев во овластен сервисен центар (имам уште половина година гаранција), но тие не можат да забележат или слушнат никаков проблем.

Одговор: Доколу дијагностичките уреди не покажуваат ништо, веројатно не станува збор за сериозен дефект. Постои можност за оштетување на носач на моторот или менувачот па евентуално оттаму да произлегува проблемот со менување на брзините, а благото поттчукнување кое го слушате најверојатно е поврзано со вбризгувањето. Би било добро да се провери притисокот на турбината.


Volkswagen Golf VI GTI
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Корисни Авто-Совети 
 
 
 


Одберете нов автомобил