Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Хибриди > Toyota го претстави првиот сериски автомобил на водород
 
Spodeli
29 June 2014, 22:30


Toyota го претстави првиот сериски автомобил на водород Toyota Mirai Toyota го претстави првиот сериски автомобил на водород
Автомобилот кој веќе од следната година ќе биде достапен и со спецификации за европскиот и американскиот пазар, ќе чини околу 50.000 евра...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Toyota верува дека хибридните возила со горивни ќелии (Fuel Cell Hybrid Vehicle - FCHV) се решение за проблемите со потрошувачката на енергија и емисијата на штетни гасови. Оваа технологија е најблизу до нулта емисија, додека пак водородот е идеален и исклучително чист извор на енергија.

Автомобилите на горивни ќелии не се ништо ново, но досега имавме можност да ги видиме само на големите саеми за автомобили. Toyota ја промени ситуацијата. На својот домашен пазар, јапонскиот производител го претстави првиот сериски автомобил придвижуван од горивни ќелии. Тојота FCV - автомобилот кој веќе од следната година ќе биде достапен и со спецификации за европскиот и американскиот пазар, ќе чини околу 50.000 евра.

За тоа кога овој модел би пристигнал на европскиот пазар, ќе одлучи брзината на инсталирање на инфраструктура за напојување со водород. Според јапонскиот циклус на потрошувачка, автономијата на Тoyota FCV е околу 700 километри. Концепт моделот можеше да достигне максимална брзина од 170 km/h, а истото е овозможено и кај сериската верзија.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Хибриди 
 
 
 


Одберете нов автомобил