Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Мотори > Mazda претстави нов турбо дизел агрегат
 
Spodeli
18 June 2014, 17:26


Mazda претстави нов турбо дизел агрегат Mazda 2 Mazda претстави нов турбо дизел агрегат
Изгледот на третата генерација од моделот Mazda2 се' уште не е познат, но затоа компанијата од Хирошима ја открива техниката интегрирана во овој автомобил. Имено, неодамна беше промовиран сосема нов мотор од серијата Skyactiv ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Агрегатот со ознака Skyactiv-D 1.5 е опремен со систем за директно вбризгување на горивото, има четири цилиндри и зафатнина од 1.497 cm3. Моторот развива максимална моќност од 77 kW при 4.000 врт/мин. Експертите од Mazda го намалиле механичкото триење, а степенот на компресија е 14,8:1.

Моторот ги исполнува еколошките стандарди Euro 6 и тоа без систем за регулирање на емисиите на азотни оксиди (NOx). Тоа значи дека е елиминирана потребата за вбризгување на течност во катализаторот, а EGR вентилот работи под висок и низок притисок. Максималниот вртежен момент (250 Nm), кулминација достигнува помеѓу 1.500 и 2.500 врт/мин.

Моторот Skyactiv-D 1.5 ќе биде задолжен за придвижување на третата генерација на моделот Mazda2, која беше најавена со концептот Hazumi (на сликата). 


Mazda 2
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Мотори 
 
 
 


Одберете нов автомобил