Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Алонсо: МекЛарен е поладен од Ферари!
 
Spodeli
05 February 2010, 11:37


Алонсо: МекЛарен е поладен од Ферари!  Алонсо: МекЛарен е поладен од Ферари!
Фернандо Алонсо, поранешниот двократен светски шампион во Формула 1, во средата во Валенсија по прв пат седна во болидот на својата нова екипа - Ферари....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

И тоа го направи на вистина впечатлив начин. Помина вкупно 127 круга и оствари најбрзо време на патеката (1:11.47) на третиот ден од тестирањето, каде меѓу останатите во конкуренцијата се наоѓаа и Михаел Шумахер и Џенсон Батон.

Дебито на Алонсо во болидот на Ферари дојдоа да го прегледаат околу 36.000 негови навивачи, а шпанецот по завршетокот на тестирањето ги откри своите нови импресии.

„Атмосферата во Ферари, страста која се чувствува овде е толку фантастично и навистина одлично се прилагодив во новиот тим, иако не го очекував тоа.“

„Интересно е да се зборува италијанскиот јазик со механичарите во гаражата бидејќи имаат слична смисла за хумор како и шпанците. Засега уживам.“ - изјави Алонсо, кој тогаш беше запрашан да ја спореди атмосферата од Ферари со онаа од МекЛарен чии бои ги бранеше до 2007-та година.

„Културата е сосема различна, карактерот, па и атмосферата во МекЛарен беше малку поладна. Беше професионална, а се додека болидот е брз се чувствувате добро, но за мене Ферари е сепак нешто посебно.“ - додаде шпанецот.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил