Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Во новиот Mustang и аматерите ќе може да бидат „брзи и бесни“
 
Spodeli
23 April 2014, 18:02


Во новиот Mustang и аматерите ќе може да бидат „брзи и бесни“ Ford Mustang Во новиот Mustang и аматерите ќе може да бидат „брзи и бесни“
Burnout или во слободен превод горење гуми, е процес во кој автомобилот се врти во место со помош на погонските тркала, се' додека не почнат да се создаваат густи облаци од белузлав чад ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Овој процес не е само од егзибициски карактер, туку има и практична цел. Имено служи за загревање на гумите пред трка.

Бидејќи новиот Mustang е спортски автомобил кој ќе најде своја примена и на тркачката патека, Ford одлучи да го опреми со т.н. Line Lock систем. Во суштина станува збор за едноставна технологија која ги активира сопирачките само на предните тркала и му овозможува на возачот да ги „гори“ задните гуми колку што му душа сака.

Како овој систем функционира во практика, погледнете во видеото подолу...


Ford Mustang
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил