Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Nissan ќе го претстави својот „паметен“ ретровизор
 
Spodeli
14 April 2014, 23:13


Nissan ќе го претстави својот „паметен“ ретровизор  Nissan ќе го претстави својот „паметен“ ретровизор
Ретровизор кој со едноставно притискање на едно копче активира LCD екран што прикажува слика од камерата поставена во задниот дел на возилото...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

На саемот за автомобили во Њујорк, Nissan ќе го претстави својот Smart Rearview Mirror. Станува збор за „паметен“ ретровизор кој во голема мера треба да ја подобри видливоста на задната страна од возилото. Идејата е овој ретровизор да ја обавува својата примарна функција, но исто така да се трансфрмира и во LCD екран кој ќе проектира слика од камера поставена во задниот дел од автомобилот. На ваков начин се обезбедува целосна видливост одзади, без оглед на тоа дали на задното седиште има висока личност или пак багаж што го попречува видикот.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил