Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Безбедност > Volvo стар 12 години посигурен од новите SUV модели?
 
Spodeli
13 April 2014, 21:57


Volvo стар 12 години посигурен од новите SUV модели? Volvo S60 - Cross Coutry - 2009 Volvo стар 12 години посигурен од новите SUV модели?
Проблемот со стандардните тестови за безбедност е токму тоа што се стандардни, па секогаш симулираат исти ситуации во кои возилата налетуваат на фиксна бариера и се подложни на страничен удар...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Производителите на автомобили во изминатите 30 години конструираат возила кои треба да демонстрираат издржливост токму во овие две сценарија. Што мислите, што би се случило кога независна агенција за безбедност би спровела сосема нов тест?

Да ви помогнеме, во тој случај настанува тотално фијаско.

NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) минатата година претстави тест во кој автомобилот наместо да ја погоди препреката со половина од предницата, шокот го апсорбира само со 25 проценти од површината.

Ова значи дека силата од ударот ја заобиколува основната зона и паѓа директно на недоволно моќната суспензија.

Последните тестови (направени од другата страна на Атлантикот) покажуваат катастрофални резултати. Иако NHTSA не тестира многу модели кои се продаваат на нашите простори, досега најдобро се покажал 12-годишниот Volvo XC90 со архитектура од 2002 година.

Во продолжение, погледнете некои од тестовите и со коментар образложете го вашето мислење...


Volvo S60 - Cross Coutry - 2009
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил