Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Тојота и помага на српската Ф1 екипа
 
Spodeli
03 February 2010, 12:21


Тојота и помага на српската Ф1 екипа  Тојота и помага на српската Ф1 екипа
Српската екипа СтефанГП, која очајно се бори да влезе во најелитниот авто-мото шампионат Формула 1, вчера постигна договор со Тојота за техничка подршка....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Српскиот тајкун Зоран Стефановиќ, сопственикот на СтефанГП, уште минатиот месец го посети седиштето на поранешната Ф1-екипа на Тојота во Келн, каде со јапонците и разговарал за соработката.

Очигледно разговорите дале полд, па СтефанГП ќе го преземе болидот ТФ110 кој Тојота го подготвуваше за престојната сезона пред да се одлучи да го напушти натпреварувањето.

Исто така, српската екипа ќе ги преземе и просториите во Келн, а неофицијално се обврзала и за тоа дека ќе му направи место на јапонецот Казуки Накајима кој остана без работа во Вилијамс.

СтефанГП настојуваше да добие место во Светското Првенство веќе за престојната сезона, но не успеа да влезе меѓу четирите нови екипи во натпреварувањето.

Меѓутоа, светските медиуми веќе со денови пишуваат дека барем еден од новите тимови има финансиски проблеми, во што Стефановиќ и ја гледа својата шасна за влез на евентуалното испразнето место.

Извор: Спорт Денес
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил