Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Наскоро, возилата ќе бидат без надворешни ретровизори?
 
Spodeli
02 April 2014, 11:55


Наскоро, возилата ќе бидат без надворешни ретровизори?  Наскоро, возилата ќе бидат без надворешни ретровизори?
Ако добро се размисли, ова е и нормален тек на настаните. Благодарение на тоа што цената на модулите за камерите денес е извонредно ниска, за неколку години би можеле да имаме возила без надворешни ретровизори...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Причината е секако намалување на потрошувачката и емисијата на штетни гасови, но исто така и на бучавата од ветерот, која е најголема токму околу ретровизорите. За целосно исфрлување на ретровизорите од автомобилите најгласен е Tesla, најголемиот производител на електрични возила во светот, но е поддржан од големите гиганти како Toyota, Volkswagen и General Motors. Предлогот е веќе доставен до Американската агенција за безбедност во сообраќајот, NTHSA, но за евентуално одобрение, се очекува да се почека до 2018 година.

Немањето ретровизори значи дека за поглед назад ќе треба да се употребуваат камери со широк агол (Nissan има веќе имплементирано вакво решение), како и сензори кои со обична светлосна сигнализација би го информирале возачот за тоа дали има возило во другата лента.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил