Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Безбедност > Volvo создаде безбедносен систем кој го следи погледот на возачот
 
Spodeli
22 March 2014, 03:35


Volvo создаде безбедносен систем кој го следи погледот на возачот  Volvo создаде безбедносен систем кој го следи погледот на возачот
Скандинавскиот производител секогаш бил главeн протагонист во воведувањето на нови системи за активна и пасивна безбедност. Сега, Volvo тестира систем што има за цел да го зајакне контактот меѓу автомобилот и возачот ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Систем од инфрацрвени сензори го следи однесувањето на возачот, односно неговото внимание и можноста да заспие зад воланот. Сензорите се фокусиираат на очите на возачот и нивното движење и спроведуваат информации до централниот компјутер, кој потоа испраќа адаптивна светлина во насоката која соодветствува со погледот на возачот.

Со други зборови, светлината е насочена таму каде што возачот гледа. Според првичните информации, ваквата технологија ќе биде поврзана и со систем за корекција на насоката на движење во рамки на сообраќајните ленти, систем за одржување на безбедно растојание од возилата напред, како и со систем за автономно возење (Volvo Drive Me).

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил