Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ       ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Идни модели > Dacia Citadine ќе биде инспирирана од Renault Twingо II
 
Spodeli
22 March 2014, 01:48


Dacia Citadine ќе биде инспирирана од Renault Twingо II  Dacia Citadine ќе биде инспирирана од Renault Twingо II
Голема бура се крена во врска со информациите за евтина изведба на Renault Twingo под значка на романската Dacia. По првите нецелосни и како што се покажа, неточни информации, во продолжение прочитајте ги конкретните...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Нема реални показатели дека автомобилот од A-сегментот кој ќе го произведува Dacia, би бил на некаков начин поврзан со третата генерација на Renault Twingo, којa сепак ќе користи поскапа технологија односно ќе се произведува паралелно со „технолошкиот близнак“ - втората генерација на Smart ForFour.

Значи, Dacia Citadine (ова е шпекулација за можното име) нема да има мотор позициониран одзади и погон на задните тркала, туку ќе биде „дериват“ на Renault Twingo II, со „се' напред“ пристап во конструкцијата. Хечбекот од А-сегментот со должина од 369, ширина од 166 и висина од 147 cm би бил опремен со 1,2-литарски 12V Ranault бензински агрегат со 75 КС. Откако овој мотор го отслужи своето во моделите на францускиот производител, во наредните години ќе биде главна движечка сила во Dacia.

Исто така се размислува на можност за воведување на верзија со пет врати, како и користење на друга, поскапа моторизација (0,9 - 3-цилиндричен турбо бензинец и 1,5 dCi) но вакво нешто се' уште не е официјално потврдено.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Идни модели 
 
 
 


Одберете нов автомобил