Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Kia претстави нов седум-брзински менувач со двојна спојка
 
Spodeli
14 March 2014, 18:55


Kia претстави нов седум-брзински менувач со двојна спојка  Kia претстави нов седум-брзински менувач со двојна спојка
На саемот за автомобили во Женева, Kia го претстави новиот седум-брзински менувач со двојна спојка, што всушност го презентира начинот на кој ќе бидат конструирани идните менувачи на корејскиот автомобилски гигант...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Новата трансмисија е дизајнирана да обезбеди порационално користење на горивото, истовремено нудејќи подобри перформанси и чувство на спортско возење.

Овој менувач доаѓа како замена за актуелниот шест-брзински автоматски менувач на Kia (кој е достапен во најголем број од моделите на корејскиот производител), при што ги комбинира предностите на рачен и автоматски менувач, овозможувајќи побрз пренос.

Во текот на развојниот процес, инженерите имале за цел да постигнат 7 процентно намалување на потрошувачката на гориво и 5 процентно подобрување на забрзувањето (0-100 km/h), во однос на постоечкиот 6-брзински DCT менувач. Сепак, фокусот бил ставен на намалување на бучавата и вибрациите при менувањето на брзините. 

Новиот DCT се одликува со две спојки, при што секоја од нив е поврзана со електричен механизам со цел да овозможи порационално користење на горивото. 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил