Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Француската влада и Dongfeng купија акции во PSA
 
Spodeli
24 February 2014, 22:51


Француската влада и Dongfeng купија акции во PSA  Француската влада и Dongfeng купија акции во PSA
За 14 отсто од акциите PSA ќе добие 800 милиони евра ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Пред две години, PSA беше во „длабок“ минус од пет милијарди евра. Во 2013-та долгот се намали за 50 проценти, но француската влада се' уште беше загрижена за иднината на производителот. Затоа, заедно со кинеската компанија Dongfeng, француската влада купи 14 отсто од акциите, благодарение на што PSA ќе добие 800 милиони евра. Француската компанија, во соработка со Dongfeng постави цел дека до 2020-та година на кинескиот пазар ќе остварува годишна продажба од милион и пол возила, а со заеднички сили ќе изградат истражувачки и развоен центар.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил