Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Мотори > Пристигнува третата изведба на EcoBoost мотори за Ford Focus
 
Spodeli
07 January 2014, 19:03


Пристигнува третата изведба на EcoBoost мотори за Ford Focus Ford Focus Пристигнува третата изведба на EcoBoost мотори за Ford Focus
Благодарение на филигранската изработка, овој агрегат со 102 КС троши само 4,2 литри, а емисијата на CO2 е намалена на 99 g/km...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Понесен на крилјата од огромниот успех, крунисан со две последователни титули за најдобар мотор на годината, Ford покрај постоечките верзии со 100 и 125 КС воведува и нова, трета изведба на агрегат со 102 КС. Максималното внимание посветено на што поголема ефикасност носи и гуми со помал отпор на тркалање, порамен под, сериски систем старт/стоп односно систем Ford EcoMode кој го наведува шоферот на поекономично возење.

Со сите овие промени 1,0-литарскиот бензинец со директно вбризгување во просек ќе троши 4,2 литри, со емисија на CO2 од 99 g/km. Вакви вредности беа незамисливи до пред една деценија, кога по хаубата на Ford Focus се наоѓаше 1,6-литарски мотор со 100 КС, кој трошеше 7,2 литри гориво и испушташе CO2 од 161 g/km. Широката употреба на EcoBoost најдобро може да се илустрира преку фактот дека овие агрегати сe вградени во моделите: Fiesta, B-MAX, Focus, C-MAX и Grand C-MAX, а наскоро ќе им се придружат и: Transit Connect, Transit Courier, Tourneo Connect, Tourneo Courier, EcoSport и Mondeo.

 

Ford Focus
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Мотори 
 
 
 


Одберете нов автомобил