Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ       ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Прашања и одговори > Каков VW Passat да се одбере: 1,9 TDI или 2,0 TDI?
 
Spodeli
14 December 2013, 02:09


Каков VW Passat да се одбере: 1,9 TDI или 2,0 TDI? Volkswagen Passat - old Каков VW Passat да се одбере: 1,9 TDI или 2,0 TDI?
Планирам да купам Volkswagen Passat од 2005-та или 2006-та, па се двоумам помеѓу 1,9 TDI со 105 КС или 2,0 TDI со 140 КС...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

* Слушнав дека 1,9 TDI е подобар избор, но се сомневам дека моторот е премногу слаб за тешката каросерија на Passat...

Одговор: Воопшто не се двоумете и изберете 1,9 TDI. Неговите перформанси се повеќе од доволни: 188 km/h и 12,1 s - што во практика изгледа многу поубедливо отколку на хартија. Овој мотор има само една оска и осум вентили. Помалку е механички оптоварен па затоа е и посигурен од 2,0 TDI кој има две оски и 16 вентили. Во суштина, станува збор за фризиран 1,9 TDI PD - го има истиот долен дел на моторот со коленесто вратило. 2,0 TDI троши значително повеќе гориво и масло од 1,9 TDI, кој е најдобариот турбо дизел мотор што Volkswagen го има произведено, но од него се откажаа бидејќи е скап, а PD системот за вбризгување (пумпа - инјектор), не можеше да ги исполни Euro 5 стандардите за заштита на животнатa средина. Важно е да се нагласи дека потребно е да користите моторни масла 5W-40, според спецификациите W505.01, кои имаат специјални дотатоци што ќе го намалат абењето на брегастата осовина - изложена на високи нивоа на површинско оптoварување.

 

Volkswagen Passat - old
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Прашања и одговори 
 
 
 


Одберете нов автомобил