Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Премиерa > Hyundai го претстави конкурентот на BMW Серија 5
 
Spodeli
05 December 2013, 18:50


Hyundai го претстави конкурентот на BMW Серија 5 Hyundai Genesis Hyundai го претстави конкурентот на BMW Серија 5
Hyundai веќе покажа дека знае како да се справи со европската конкуренција во компактниот сегмент. Сега дојде ред да се испроба во поглед на службените лимузини...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Пред нас е втората генерација на моделот Genesis која Hyundai официјално ја претстави минатата недела во Сеул. Ако автомобилот ви изгледа познато, тоа е само затоа што најверојатно претходно сте го виделе моделот K900 – KIA-in, одговор на BMW Серија 5, со кој новиот Genesis ја споделува платформата и речиси сите механички компоненти.

Димензиите на Genesis се 4.990 mm ​​во должина, 1.890 mm ​​широчина и 1.480 mm висина, со 3.010 mm меѓуоскино растојание, што е за 75 милиметри повеќе во однос на претходниот модел. Новиот Genesis исто така се одликува со интегрален погон на сите четири тркала, мулти-линк задна суспензија и 8-брзински автоматски ZF менувач кој, меѓу останатите, се произведува и за потребите на BMW.

Под хаубата се предвидени само бензински агрегати, што баш и не е потег кој ќе ги воодушеви европските клиенти. Станува збор за 3,0, 3,3 и 3,8-литарски V6 Lambda агрегати и 5,0-литарскиот V8 Tau.

Минатата генерација на моделот Genesis за период од шест години на глобално ниво беше продадена во 250.000 примероци. Во однос на новата верзија, производителот очекува следната година да продаде 62.000 автомобили, од кои 30.000 надвор од Кореја.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Премиерa 
 
 
 


Одберете нов автомобил