Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Безбедност > Tesla со нов софтвер ќе го смалува ризикот од пожари
 
Spodeli
27 November 2013, 01:38


Tesla со нов софтвер ќе го смалува ризикот од пожари Tesla Model S Tesla со нов софтвер ќе го смалува ризикот од пожари
Илон Маск, шефот на Tesla, најави дека сите S модели наскоро ќе добијат надграден софтвер...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Слично како мобилните телефони и Tesla Model S автомобилите ќе бидат надградени со нов софтвер, со цел да се намали потенцијалниот ризик од пожари.

Надградбата ќе овозможи при повисоки брзини да се зголеми растојанието меѓу возилото и површината, како би се намалила можноста некој тврд предмет да ја оштети шасијата и да предизвика пожар (што се случи неодамна).

Маск нагласи дека станува збор за превентивна мерка од која не очекува да внесе големи промени, со оглед на тоа што веројатноста за појава на оган во Tesla моделите и натаму е многу мала, а бројот на настрадани е сеуште 0.


Tesla Model S
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил