Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Концепт > Претставен Volkswagen NCC, алијас Golf Coupe
 
Spodeli
12 January 2010, 15:11


Претставен Volkswagen NCC, алијас Golf Coupe  Претставен Volkswagen NCC, алијас Golf Coupe
На саемот за автомобили во Детроит, премиера доживеа и долго најавуваното Golf Coupe, кое е се уште во концептна форма....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Сепак, дизајнот најавува дека истиот брзо ќе влезе во серија. Го карактеризираат пред се класични купе линии, со заден дел сличен на оној од Audi A5 Sportback и преден дел преземен од Golf. Во внатрешноста се забележуваат измени во однос на Golf, пред се во средната конзола која е изведена во ретро стил како кај Golf 1 и 2.
 
 
Погонот на концептот NCC (New Compact Coupe) е хибриден, со 1,4 литарски TSI бензинец со 150 КС и електричен мотор од 27 КС. Силата од двата мотори, ќе се пренесува преку седум степен автоматски менувач со две спојки. Забрзувањето до стотка ќе изнесува 8,6 секунди, додека максималната брзина е 227 km/h – одличен резултат ако на тоа се додаде и просечната потрошувачка од 4,2 литри на 100 km.
 
 
По надворешните димензии, Golf Coupe е многу близок до Passat – должината изнесува 4,54 метри, додека ширината 1,78 метри. Според тоа, истиот нема да биде конкурент на Scirocco, туку ќе биде купе опција за оние кои нема да можат да си дозволат Passat CC.
 
Продажбата на овој интересен концепт би требала да почне наредната година, најпрво на американскиот пазар, а доколку има интерес можна е и продажба на европскиот.
Стари коментари
abe ovii neznaar da ponudat neso novo site modeli isti katastrofa
Напишан од razor  пред  околу 112 месеци
isto pa isto, isto pa isto, do kurca!
Напишан од gege  пред  околу 119 месеци
ova e vejke videno ni se smaci od isto pa isto daj neso novo da vidime
Напишан од razor  пред  околу 125 месеци
Ne znam sto ste zapnale so "svetlata mu se od audi a4 ova ona". Audi e ustvari poseduvan, dete na VW normalno deka ke si licat. kolava e top. rival na bmw 3 coupe. uste ako se zadnite svetla vo LED izvedba mhmmh... 5/5
Напишан од Ljubisa  пред  околу 127 месеци
Malku bese sto Audi veke gi pravi isti modelite od site svoi klasi pa sea uste i VW pocna da go pravi istoto samo im menjaat amblemi na maskite i na gepekot! Se prasuvam koga ke ispadne nekoja skoda vakva ili seat ( da receme exeo kupe). Posle ke procitam deka VW/Audi bile vodecka grupacija?! PATETIKA!!! Bljak
Напишан од jeremy  пред  околу 127 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Концепт 
 
 
 


Одберете нов автомобил