Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Мотори > Новиот мотор на Volkswagen ќе има 500 КС
 
Spodeli
30 September 2013, 20:53


Новиот мотор на Volkswagen ќе има 500 КС  Новиот мотор на Volkswagen ќе има 500 КС
Со две турбини и два реда на цилиндри максималната брзина ќе изнесува 300 km/h...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 „Емигрантот“ од Mercedes AMG, Фриц Ајхлер, кој е заслужен за развојот на новата генерација на актуелните AMG мотори, својата мисија ја продолжува во Volkswagen, каде во истражувачкиот центар во Браунсвајг развива нов мотор од 500 КС. Поточно, станува збор за 3,0 твин-турбо со 496 КС кој ќе има два реда на цилиндри, поставени под агол од петнаесет степени.

Овој агрегат до сега е применет во GTI концептот, каде развива 503 КС и забрзува до 100 km/h за 3,9 секунди, со максималната брзина ограничена на 300 km/h. За разлика од моторите вградени во претходните верзии на Golf R32, Passat R36 и CC R6, овoj VR6 ќе има две турбини и се очекува да биде достапен со новите верзии на наведените автомобили.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Мотори 
 
 
 


Одберете нов автомобил