Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Tesla најави систем за автономно управување кој би се појавил за три години
 
Spodeli
25 September 2013, 20:37


Tesla најави систем за автономно управување кој би се појавил за три години  Tesla најави систем за автономно управување кој би се појавил за три години
Шефот на Tesla Motors, Илон Маск, во едно свое неодамнешно интервју објави дека компанијата самостојно развива систем за автономно управување на возила, кој на пазарот би требало да се појави за три години...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Маск, не навлегуваше во детали, но рече дека системот ќе покрива околу 90% од изминатата километража, додека за остатокот од управувањето ќе треба да се погрижи возачот. Исто така, Маск истакна дека според него, целосно автономните возила, кои сами би управувале и низ секојдневниот сообраќаен метеж, се се’ уште далеку од нас и тоа поради малкуте но многу важни ситуации чие разрешување и натаму не може да им се препушти само на компјутерите.

Во секој случај, доколку Tesla навистина на пазарот понуди ваков систем за управување во период од три години, американскиот производител ќе престигне многу други компании кои самостојно или во соработка развиваат автономни автомобили како: Mercedes, Nissan, Volvо и др.

 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил