Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Ferrari 458 Speciale е подготвен за премиера во Франкфурт
 
Spodeli
21 August 2013, 17:19


Ferrari 458 Speciale е подготвен за премиера во Франкфурт Ferrari 458 Speciale Ferrari 458 Speciale е подготвен за премиера во Франкфурт
Ferrari и официјално потврди дека на овогодишниот саем за автомобили во Франкфурт ќе ја претстави новата изведба од моделот 458 Italia...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Станува збор за верзијата Speciale (претходно се претпоставуваше дека ќе го носи називот Monte Carlo или Scuderia), чија моторизација се состои од 4,5-литарски V8 мотор, кој сега развива 605 КС со 540 Nm вртежен момент. Од Ferrari тврдaт дека ова е нивниот најмоќниот атмосферски V8 агрегат.

Со тежина од 1.290 килограми овој автомобил до 100 km/h ќе забрзува за само 3 секунди, а до 200 km/h ќе досега за 9.

Италијанскиот производител, за дизајнот на овој модел соработувал со Pininfarina, а меѓу другото автомобилот е опремен со системот Side Slip Angle Control (SSC), кој ја зголемува стабилноста на возилото на острите кривини, со оптимизирање на вртежниот момент меѓу тркалата.

 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил