Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > VW купи 49,9 % од Porsche
 
Spodeli
25 December 2009, 15:31


VW купи 49,9 % од Porsche  VW купи 49,9 % од Porsche
Volkswagen купи 49,9% од акциите во Porsche, со што се направи важен чекор за обединување на групацијата. Цената на оваа зделка изнесува 3,9 милијарди евра, а е пресметана со прецизна процедура на проценета вредност....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Согласно Деталниот договор вклучен во Август, договорот за имплементација потпишан во Ноември како и невообичајното генерално собрание на Volkswagen одржанo минатата недела, уделот во Porsche AG преставува следниот важен чекор на патот кон интегрирање на Аутомотив групацијата со Porsche, под  раковортство на Volkswagen. Во 2011 година е во план да се постигне аквизиција на пазарниот бизнис на Porsche Holding Salzburg.Тогаш, Обединетата аутомотив групација, ќе се финализира со спојувањето на Volkswagen AG и Porsche SЕ, која е во план да се реализира во текот на 2011 година.

Спојувањето на двете компании е многу логично од економски аспект. За Volkswagen Group, Porsche претставува идеален додаток за комплетирање на портфолиото на брендот, додека Porsche, како самостоен бренд под покровителство на Volkswagen Group, ќе има потенцијал за додатен пораст.

Со оваа трансакција, групацијата цели кон постигнување нови рекорди во продажбата. Оваа година, Porsche AG има 10,3 проценти удел на светско ниво, што го прави најголем производител на автомобили во светот. Во моментов, групацијата е и најпрофитабилна во автомобилскиот свет, а за наредната година се очекува зголемување на профитот за 700 милиони евра.


 

Стари коментари
Porsche e najdobrata kola vo svetot
Напишан од porsche  пред  околу 134 месеци
Da se slagam so prethodnikot so napisal. Volkswagen ima 10.3 % na svetsko nivo a ne Prsche. Za prv pat ja pobedi Toyota i Ford so toj procent VW izbija na pvoto mesto na prodadeni koli vo svetot .
Напишан од Dobre  пред  околу 134 месеци
wwwoooooooowwwwwwwww neverojatno pred den mesec kupi 20 % od suzuki a sega i od porse
Напишан од wow  пред  околу 134 месеци
Па да де, гледаш Porsche е Volkswagen уствари
Напишан од Дарче  пред  околу 134 месеци
Nema Porsche AG 10,3 procenti udel na svetsko nivo tuku Volkswagen...
Напишан од VW  пред  околу 134 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил