Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Премиерa > Претставен VW Golf Variant 4Motion
 
Spodeli
30 July 2013, 11:47


Претставен VW Golf Variant 4Motion Volkswagen Golf VI Variant Претставен VW Golf Variant 4Motion
Популарниот караван, сега достапен и во дизелски верзии со моќност од 105 и 150 КС и погон на сите четири тркала...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Палетата на седмата генерација Golf, која ги освои сите можни награди и признанија, се збогати и со караван верзија со интегрален погон 4Motion.

На германскиот пазар се нудат дизел верзии - 1,6 TDI со 105 и 2,0 TDI со 150 КС. Таму понудата стартува од 24.400 евра.

Станува збор за изведба со погон 4x4 која се одликува со Haldex спојка и средишен диференцијал, кој во споредба со претходниот го забрзува времето на реакција и го намалува отпорот (што е особено важно за потрошувачката на гориво). Соодносот на моќност од 100:0 може да се промени на 50:50. За разлика од 4x4 Torsen погонот, каков што е вграден во Audi Quattro, кој може да го смени односот од 75:25 на 25:75, овој систем е поефикасен.

Haldex, кој се користи од 1999 година, работи на принцип на реакција и автомобилот вози само на преден погон се додека не се регистрира потслизнување на предните тркала. Од производителот тврдат дека ова значително ќе ја намали потрошувачката на гориво.

 

Volkswagen Golf VI Variant
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Премиерa 
 
 
 


Одберете нов автомобил