Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Mercedes воведе 9-брзински менувач во својата понуда
 
Spodeli
23 July 2013, 21:50


Mercedes воведе 9-брзински менувач во својата понуда  Mercedes воведе 9-брзински менувач во својата понуда
Преку моделот E350 BlueTec во својата понуда Mercedes воведе 9-брзински автоматски менувач кој ќе ja подобри ефикасноста на овој модел со намалување на потрошувачката на гориво до 5,3 l/100 km и емисија на CO2 од 138 g/ km...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Станува збор за 9G-Tronic, трансмисија развиена од Mercedes, чија промоција се очекуваше веќе подолго време. Најверјатно, во одредени модели, 9G-Tronic ќе го замени 7G-Tronic менувачот.

Со вградувањето на оваа трансмисија перформансите на моделот E350 BlueTec остануваат непроменети, односно истата ќе влијае исклучиво на претходно споменатата потрошувачката на гориво и емисијата на штетни гасови. Всушност, намалени се фабричките коефициенти за градско и комбинирано возење, додека оние за на отворен пат остануваат исти.

 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил