Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Рено продава,но останува!
 
Spodeli
18 December 2009, 12:13


Рено продава,но останува!  Рено продава,но останува!
Името "Рено" останува во Формула 1 за сезоната 2010, со склучено партнерство со инвестициската компанија "Genii Capital", базирана во Луксембург....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Со овој договор завршуваат шпекулациите кои велеа дека Рено ќе го напушти Ф1 циркусот уште во сезоната 2010. Наместо тоа, Рено ќе остане во Ф1 како доминантен сопственик на Ф1 тимот, а потоа ќе продолжи само како снабдувач на мотори.

Претседателот на Рено, Бернард Реј изјави:"Со задоволство сакам да ви го преставам нашиот партнер, инвестициската група Genii Capital. Сигурен сум дека партнерството ќе ни донесе нова динамика во тимот, вработените и нашите партнери. Секако, ќе целиме повторно да се натпреваруваме на највисоко ниво во Формула 1"

Џулиен Ниргусијан, директорот на Genii Capital изјави дека Renault F1 ќе биде името на тимот за сезоната 2010, а можеби и за 2011. Тој исто така ги демантираше шпекулациите кои велеа дека Genii Capital превземаат 75 % од акциите на Renault F1,со што би станале доминантни сопственици на Ф1 тимот.

Стари коментари
Pa ne e istata statija prethodno?
Напишан од Goran  пред  околу 127 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил