Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Рено останува во Ф1
 
Spodeli
16 December 2009, 14:38


Рено останува во Ф1  Рено останува во Ф1
Тимот на Рено денес соопшти дека останува во Ф1 откако дел од нивните акции беа откупени од Genii Capital. Заврши сагата околу нивното наводно напуштање на Ф1, и денес исто така е објавено дека продолжуваат со соработката со Ред Бул во поглед на добавувачи на мотори. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

По шпекулациите кои кружеа по завршувањето на оваа сезона дека францускиот производител ќе им се придружи на Хонда, Тојота и BMW во напуштањето на Ф1, денес истите завршуваат. Французите неодамна најавија продажба на дел од Ф1 тимот, а Џерард Лопез и сопственикот на Продрајв, Дејв Ричардс, беа споменувани како можни потенцијални купувачи. Утринава беше обелоденето дека Genii Capital е всушност новиот акционер.
 
“Чест ми е да да ви ги претставам Genii Capital како наш иден долгорочен стратешки партнер и убеден сум дека нивниот ентузијазам и бизнис експертиза ќе донесат нови подинамични времиња за тимот, управата и нашите спонзори.“- објасни тимскиот претседател, Бернард Реј.
 
“Сите заедно целиме на натпреварување во Ф1 на највисоко ниво. Ова наше останување во Ф1 е доказа дека Рено е лојален на управувачките тела на ФИА и Ф1.“- заврши Реј.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил