Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Повеќе трки, повеќе болиди, повеќе бодови!
 
Spodeli
16 December 2009, 10:51


Повеќе трки, повеќе болиди, повеќе бодови!  Повеќе трки, повеќе болиди, повеќе бодови!
Со зголемувањето на болидите и трките, ФИА одлучи да направи промени во правилата за сезоната 2010:...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Систем на бодување: Десет наместо осум болиди ќе атакуваат во борбата за бодови,и тоа во редослед 25, 20, 15, 10, 8, 6, 5, 3, 2, 1(од прва до десетта позиција)
 
Календар на трки: Во 2010 сезона се планирани 19 трки,две повеќе од минатата сезона.Големата награда на Кореја ќе го има своето деби,а Големата награда на Канада својот камбек.
 
Повеќе тимови:13 тима ќе се натпреваруваат оваа година,три повеќе од ланскиот шампионат.Дебитанти се Lotus,Virgin Racing(Manor) и USF1,додека Sauber останува во игра на местото на BMW,кои својот дел му го продадоа на Sauber.Шампионот Brawn ќе настапува под името Mercedes GP,додека откажани тимови се Тојота и БМВ.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил