Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Ковалаинен и Трули преминаа во Лотус
 
Spodeli
16 December 2009, 10:50


Ковалаинен и Трули преминаа во Лотус  Ковалаинен и Трули преминаа во Лотус
Возачката двојка на Лотус, е комплетирана со доаѓањето на Хајки Ковалаинен и Јарно Трули. Стариот познат тим се враќа оваа година а денес беше и објавено дека двајцата искусни возачи во Ф1 преминале во нивните редови....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Имено, Лотус е еден од најголемите тимови во Ф1 и оваа година се враќа по 16 години пауза. На прес конференција во Куала Лумпур во Малезија, беше објавена нивната возачка постава за наредната година која е сочинета од ланскиот возач на Мекларен Мерцедес, финецот Хејки Ковалаинен и возачот на Тојота, Јарно Трули. Денес беше и објавено името на тест возачот, локалната ѕвезда Фаруз Фауци.
 
Тимскиот шеф Тони Фернандес изјави дека ангажирањето на овие двајца искусни возачи било приоритет за тимот кој повторно сака да се врати во врвот на Ф1.
 
“Јас сум задоволен што ѓи ангажиравме Јарно Трули и Хејки Ковалаинен за оваа година која ни е дебитантска. Назначувањето на оваа тројка вклучувајќи го и нашиот тест возач е доказа за нашиот квалитет, за нашата амбиција и визија за Ф1 иднината на Лотус. Ковалаинен и Трули се победници а ние сме склони на нивно адаптирање во тимот и развивање на болидот за 2010.“
 
Покрај Лотус, новодојдени оваа сезона се и тимот на Манор, Кампос и Саубер Ф1.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил