Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Официјално најбрзиот електричен автомобил – Tesla Model S
 
Spodeli
29 January 2013, 11:04


Официјално најбрзиот електричен автомобил – Tesla Model S Tesla Model S Официјално најбрзиот електричен автомобил – Tesla Model S
Со 416 КС, и тоа електрични, никој и не се сомневаше во тоа дека големиот седан на Tesla е брз автомобил... Но, дека е побрз и од спортските верзии на BMW 5 и Mercedes E Class? Е, тоа е нешто!...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

На драг трка, во превод на 402 метри (четврт милја), Tesla Model S постигна време од 12.371 секунда, со излезна брзина од 178 km/h, што за автомобил тежок преку два тона со само еден степен на пренос е извонреден резултат. Згора на тоа, електричниот луксузен седан може да помине неверојатни 425 километри со едно полнење на батериите!

На приложеното видео, големиот седан лесно му бега на еден Dodge Viper SRT10.Треба поголема потврда за тоа колку е навистина брз?
 
Во САД, Tesla S чини 59.990 долари за основниот модел со мотор од 362 КС, додека посилниот модел чини 94.900 евра.


Tesla Model S
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил