Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Сега со 550 КС и 2,7 секунди до стотка – Nissan GT-R
 
Spodeli
11 January 2013, 14:49


Сега со 550 КС и 2,7 секунди до стотка – Nissan GT-R Nissan GT-R Сега со 550 КС и 2,7 секунди до стотка – Nissan GT-R
Како и што стана обичај, на почетокот од секоја година, Nissan претставува подобрена верзија на GT-R, со повеќе сила од моторот и подобрена шасија...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Сега, 3,8 литарскиот V6 bi-turbo мотор развива 550 КС, доволни за забрзување до стотка за вратокршачки 2,7 секунди, односно максимална брзина од преку 310 km/h. Покрај зголемувањето на силата, подобрен е и одговорот на педалата за гас, како и повлекувањето во средниот дел на вртежите на моторот.

Погонот на сите тркала е дополнително преработен, како би се добиле уште повртоглави брзини во свиоците, додека симнато е и така ниското тежиште. Подобрена е и трансмисијата, односно системот за пренос на силата на сите тркала, како би можел да биде поиздржлив при екстремно возење, на пример на тркачка патека.
 
За оние најзагреаните за брзи кругови на патеките, Nissan ќе понуди дури и специјално тркачко масло за подмачкување на моторот, кое ќе се нуди кај дилерите на јапонскиот производител.
 
 
Сите овие подобрувања само додаваат на она што во моментов е најнапредниот и најневеројатен супер автомобил, кој нуди перформанси какви имаат неколку пати поскапите и извикани конкуренти.

Nissan GT-R
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил