Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Идниот Nissan GTR ќе биде хибрид!?
 
Spodeli
04 January 2013, 12:53


Идниот Nissan GTR ќе биде хибрид!? Nissan GT-R  Идниот Nissan GTR ќе биде хибрид!?
Се чини полека полека моторот со внатрешно согорување ја губи битката со електроните – најпопуларниот супер спортист на пазарот денес, во наредната генерација ќе се движи со хибриден погон...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Проблемот секако се еколошките стандарди, кои актуелниот модел со 3,8 литарски bi-turbo V6 мотор со 550 КС нема да може да ги задоволи. Но, љубителите не треба да очајуваат, бидејќи хибридниот погон ќе има преку 600 КС! 
 
Високата сила ќе биде постигната благодарение на дополнителниот електричен мотор од 165 КС, додека бензинскиот ќе остане истиот од оваа генерација. Со овој погон, се очекуваат уште подобри забрзувања до стотка (актуелниот модел спринта за 2,8 секунди). 
 
Инаку, електричниот мотор ќе се наоѓа во средината на автомобилот, меѓу моторот и менувачот, додека батериите ќе бидат во задниот дел, на дното од багажникот. Тие секако ќе ја зголемат масата, па новиот GTR веројатно ќе биде целосно изработен од каросерија од јаглеродни влакна, како би се задржале динамичките карактеристики.
 
Новиот GTR треба да се појави 2016 година.

Nissan GT-R
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил