Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Schumacher два пати ја свртел Земјината топка со F1 болидите
 
Spodeli
22 November 2012, 13:26


Schumacher два пати ја свртел Земјината топка со F1 болидите  Schumacher два пати ја свртел Земјината топка со F1 болидите
За 19 сезони во Formula 1, легендарниот Германец поминал цели 80.000 километри на патеките...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Да, тој (конечно) ќе се пензионира. Остана уште една трка во F1 шампионатот, а онаа последната возена во Тексас, беше одбележана со овој несекојдневен рекорд на Michael Schumacher, кој со комплетирањето на 10-от круг од трката, заокружи 80.000 поминати километри на F1 патеките во F1 болидите за 19 F1 сезони.

На последната трка во Бразил, 7-кратниот светски шампион ќе има изминато растојание еднакво на две обиколки на Земјината топка. И сето тоа во F1 болид. Некои од нас имаат проблем тоа растојание да го поминат со обичен автомобил, за 10-тина години.

Претходно, постигнување од ваков карактер стоеше позади името на Rubens Barrichello.
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
 
 


Одберете нов автомобил