Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА       ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Колумна > Tesla Model S е најважниот автомобил, по Ford Model T!?
 
Spodeli
27 October 2012, 08:49


Tesla Model S е најважниот автомобил, по Ford Model T!?  Tesla Model S е најважниот автомобил, по Ford Model T!?
Прашање на кое допрва треба да добиеме одговор...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Се поставува ова прашање, од причина што токму Tesla Model S би требало да биде автомобилот, кој ќе ја започне револуцијата и ќе не внесе во иднината на автомобилската индустрија.

Зошто? Прво, се поставуваат неколку прашања – Колку е брз, колку е забавен за возење, дали може да “чади” гуми и слично. Некој ќе рече “Да, сигурно, и Ford Model T ги имал овие карактеристики”. Не, не се работи за таква сличност, туку за сличност на временскиот циклус, кога Model T на Ford ги заменил неговите претходници, за да се добијат денешните автомобили, кои ние ги возиме, сега. Така, Model S на Tesla треба да биде воведот во новата генерација на економични, и пред сè, еколошки автомобили, кои ќе ги заменат денешните.Според тестирањата, резултатите се изненадувачки – овој автомобил не само што ќе биде имиџ на компанијата во иднина, туку има големи изгледи да биде и имиџ на автомобилизмот, во целина.Иако се работи за хечбек, споредбите се поставени на многу повисоко ниво, со автомобили од многу повисока класа, што се однесува до перформанси, стил, технологија, а богами и цена. Такви се Mercedes-Benz Е63 AMG и Porsche Panamera.

Погледнете ја галеријата и видеото во продолжение. Што мислите, дали Tesla Model S ќе биде “таткото” на автомобилите кои ќе ги возат идните генерации?

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Колумна 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил