Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Саеми > Женева 2009 – Mitsubishi
 
Spodeli
07 November 2009, 05:43


Женева 2009 – Mitsubishi  Женева 2009 – Mitsubishi
На штандот на Mitsubishi преовладуваше екологијата. Беа претставени концептот i-MIEV Sport Air и еколошката верзија на малиот Colt со Stop&Start систем, наречена Cleartec....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Флуиден спортист со електричен мотор – i-MIEV Sport Air

i-MIEV Sport ќе биде всушност спортска изведба на истоимениот автомобил кој е плод на соработката на Mitsubishi и Peugeot. Во однос на тој модел, ќе биде ставен посилен мотор, а ќе биде вграден и стаклен покрив кој ќе може да се извади. За што поголема автономија, вградени ќе бидат соларни плочи за полнење на батериите, кои сега ќе бидат литиум – јонски.

Интересен е дизајнот на ова возило, во форма на капка. Вака се постигнува одлична аеродинамика (капката е најаеродинамичната форма во природата) и модерен, флуиден изглед. Со електричниот мотор со сила од 60 kW, i-MIEV Sport ќе може да помине 180 km со едно полнење, при тоа овозможувајќи солидни перформанси, на рамниште на еден 1,8 литарски бензинец.

Colt Cleartec троши само 5 литри со 1,3 литарскиот бензинец со 95 КС

Еклошката верзија на Colt, наречена Cleartec, ќе се нуди само со бензинските мотори. Во верзијата со 1,3 литарскиот бензинец со 95 КС, со помош на системот Stop&Start, ќе троши ниски 5 литри на 100 km. Вградени ќе бидат и еколошки пневматици, а моторот ќе го подмачкува масло со помала вискозност. Новитет кај Stop&Start системот на Colt е што тој нема да се гасне секогаш, односно на тоа ќе влијаат повеќе фактори, како на пример дали возачот го врти управувачот (знаеме колку е тешко да се заврти серво управувач со изгасната мотор), колку има притисок во кочниците, температурата на моторот итн.

   

 

Стари коментари
KOLATA E SAMO ZA REKLAMA KAKO WELKA
Напишан од MESSI  пред  околу 114 месеци
kolata e super nema komentar samo malku e kriva no nema vrska toa
Напишан од keli  пред  околу 115 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Саеми 
 
 
 


Одберете нов автомобил