Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Официјално: Hamilton замена за Schumacher во Mercedes
 
Spodeli
01 October 2012, 11:03


Официјално: Hamilton замена за Schumacher во Mercedes  Официјално: Hamilton замена за Schumacher во Mercedes
Mercedes AMG Petronas Formula One го “врза” Lewis на три години...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Целата кариера на Британецот Lewis Hamilton е финансирана и поддржана од McLaren Mercedes. Некои ова ќе го квалификуваат како Hamilton да “заби нож” во грбот на тимот кој го донесе до овој ранг, но... Реалноста е таа.

Имено, Lewis Hamilton, од наредната 2013-та, ќе биде возач на Mercedes AMG Petronas Formula One, каде колега ќе му биде Nico Rosberg. Hamilton ќе биде замена за ветеранот Michael Schumacher, кој (најверојатно, конечно) ќе се повлече од F1 циркусот.

Hamilton и Rosberg имаат интересно минато, односно во 2000-та година, двајцата повторно беа дел од еден тим - TeamMBM.com во Formula A картинг шампионатот.
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил