Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > VW планира влез во F1 циркусот до 2015-та!?
 
Spodeli
21 August 2012, 16:10


VW планира влез во F1 циркусот до 2015-та!?  VW планира влез во F1 циркусот до 2015-та!?
Иако првиот обид, во 2009-тата беше неуспешен, шпекулациите никогаш не престанаа...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Иако шефот на VW Motorsports, Jost Capito, неодамна изјави дека VW нема да се приклучи во F1 натпреварувањата, добиваме нова информација дека тоа не важи за VW групацијата.

Имено, соработката и формирањето на F1 тим ќе биде заедничко со Sauber. И не само тоа – туку VW планира и изградба на натпреварувачка платформа за Porsche, кој во моментов работи на влез во трките Le Mans.

Ова е интересно и од друг аспект – да се види дали VW ќе успее на ова поле, или не, како повеќето Германски производители со исти подвизи – влез и натпреварување во F1.
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил