Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Ford - споредба на EcoBoost моторот и вселенски шатл
 
Spodeli
21 August 2012, 15:43


Ford - споредба на EcoBoost моторот и вселенски шатл  Ford - споредба на EcoBoost моторот и вселенски шатл
И има добра причина за тоа – и двата користат исти материјали при изработка...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Новиот EcoBoost мотор на Ford, кој ќе започне да се вградува во автомобилите на Американската компанија во 2013-та година и MAR M246 имаат заеднички особини, или поточно – материјали на изработка.

Тоа е супер лесен алуминиум, комбиниран со никел и кобалт. Од овој материјал се изработени турбо-полначите на EcoBoost моторите, како и турбините со висок притисок на моторите од шатлот.Секако, моторите на Ford ќе продуцираат максимум 237 КС, додека оние во шатлот произведуваат застрашувачки 19.5 милиони “коњи”.

Погледнете како изгледа тоа, графички прикажано.
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил