Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Саеми > Детроит 2009 – Премиера на Maserati Quattroporte GT
 
Spodeli
06 November 2009, 05:53


Детроит 2009 – Премиера на Maserati Quattroporte GT Maserati Qattroporte GT Детроит 2009 – Премиера на Maserati Quattroporte GT
Новиот суперспортски автомобил Maserati Quattroporte Sport GT S премиерно беше прикажан на Саемот за автомобили во Детроит (NAIAS). Со него овој италијански произведувач на автомобили отвора ново поглавје во класата на луксузните автомобили со високи перформанси....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Во добро познатиот и очекуван стил на Maserati новиот суперспортски автомобил облекуван е според познатото начело „a real driving machine in the guise of luxury saloon“ (чистокрвна возачка машина во одело на луксузна лимузина).

Новиот М-дизајн на седиштата се преслечени со Alcantar и кожа, а стандардниот пакет со опрема на Titantex со титан обоен композитен материјал

Maserati Quattroporte Sport GT S во однос на „стандардниот“ Quattroporte S модел донесува четири важни новости:
1. Новата компјутерска мапа на motormanagement на 4.7-литарскиот V8 мотор донела најголема сила од 323 kW.
2. Новиот софтвер и новата управувачка електроника на менувачот нуди значително повисоко уживање на возачот.
3. Предната и задната амортизација имаат нови амортизери, потврди и пократки спирали што во основа го снижува подвозјето.
4. Спортскиот издувен систем контролиран е со вентили со кои се управува со воздух така што е добиен подлабок, попродорен и посилен звук.

Maserati ја слави 70-годишниата од својата прва победа на легендарната трка на Indy 500. Во соработка со Indianapolis Motor Speedway Museum оригиналниот примерок на Maserati Boyle од 1939 и 1940 се изложени на саемот во Детроит.

Поспортскиот и поагресивен дизајн е видлив и во внатрешноста на самата каросерија: новата црна маска на моторот со конкавни предни процепи кои го обликуваат трозабното лого на Maserati, нови се и предните светла со металик титан финиш, кон страничните и заднински силуети со сенки  се вклучуваат и црниот финиш околу самите врати, кваките обоени во бојата на каросеријата, и две тркалезни издувни цевки во црна боја.
   

       

 

Стари коментари
Ezel abi...
Напишан од Tarek  пред  околу 105 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Саеми 
 
 
 


Одберете нов автомобил