Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Безбедност > Volvo S60 најбезбеден при фронтален удар според IIHS
 
Spodeli
17 August 2012, 14:13


Volvo S60 најбезбеден при фронтален удар според IIHS Volvo S60 Volvo S60 најбезбеден при фронтален удар според IIHS
S60 е еден од двата автомобили кои можат да се пофалат со ваков резултат...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Volvo S60 е автомобилот кој оствари најдобар резултат на новото, брутално тестирање на безбедноста на автомобилите на IIHS (Insurance Institute for Highway Safety).

Имено, при фронтален удар под мал агол, дури 25% oд површината која го покрива делот од страната на возачот, удира во неподвижен објект со брзина од 64 km/h. Teстот е проектиран на тој начин што треба да одрази резултат, најблизок до оној при директен, фронтален судар со друг автомобил, како и препрека, слична на столб или дрво.

Thomas Broberg, советник во одделот за безбедност во Volvo, изјави дека се презадоволни од резултатот – настаната е само мала штета, при што безбедноста за патниците е покриена во голем дел. Нивните безбедносни системи работат беспрекорно.

Минатата година, дури 5 модели на Volvo - C30, S60, S80, XC60 и XC90 ја освоија Top Safety Pick наградата. Со тоа, Volvo е единствениот бренд кој нуди исто ниво на безбедност во своите автомобили, без разлика на класата, па и цената.

Тука се истакнува и XC60, кој покрај оваа награда освои и пет ѕвездички на EuroNCAP, во сите сегменти на безбедноста (возач, совозач, странични удари и пешаци).
 


Volvo S60
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил