Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > VW стана доминантен сопственик на Porsche
 
Spodeli
13 July 2012, 17:33


VW стана доминантен сопственик на Porsche  VW стана доминантен сопственик на Porsche
VW групацијата за 4.36 милијарди долари откупи уште еден пакет акции, со што стекна право на сопственост на 50.1% од вкупниот број акции...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Со ова е завршена седумгодишната борба помеѓу VW и Porsche околу меѓусебното преземање, и на тој начин сега брендот Porsche e уште еден од огромниот број брендови со традиција, во сопственост на VW групацијата.Освен на Porsche, во моментов VW групацијата е сопственик на Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat и Škoda  од автомобилските брендови, Ducati oд мото брендовите,како и на MAN и на Scania AB – производители на камиони.
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил