Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > F1 ги забранува покривките за загревање на гумите!?
 
Spodeli
26 June 2012, 10:09


F1 ги забранува покривките за загревање на гумите!?  F1 ги забранува покривките за загревање на гумите!?
Промената може да се случи во 2013-та година, заради намалување на трошоците...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Оние покривки со кои се заштитени гумите, пред трката во Formula 1, како и во пит-стопот – пред нивната промена, имаат за цел да ја одржуваат работната температура на гумите, со цел најдобри можни перформанси.

Со цел да се намалат трошоците во Formula 1, во услови на економска криза, забраната за користење на овие загревачи, може да стане реалност, веќе во 2013-та година.Интересно е што самите тимови ја покренуваат оваа иницијатива, додека FIA треба да даде “зелено светло” за ваква промена на правилата во Formula 1. Доколку дојде до ваква промена, тимовите значително ќе ги намалат трошоците на за транспорт и опрема.

Од друга страна, од Pirelli изјавија дека една ваква промена би била добредојдена, само со претходна најава. За производителот на гуми, ваква промена во правилата, би значела промена на составот на гумите во потполност, што според нив не е никаков проблем, само доколку им се овозможи доволно време за истражување, развој и производство.
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил