Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Споредби > Eco-возилата не се поекономични од стандардните?
 
Spodeli
05 June 2012, 11:07


Eco-возилата не се поекономични од стандардните? Ford Focus Eco-возилата не се поекономични од стандардните?
ConsumerReports.org спроведе истражување, на компакт-класата...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

На тестирањата, се појавија три модели – Ford Focus SFE, Chevrolet Cruze Eco и Honda Civic HF. Се работи за автомобили, кои се продаваат како еколошки и економични изведби, во САД. Не се непознати и на нашите простори.

Трите возила се опремени со гуми со низок степен на отпор и имаат спојлери на капакот од багажникот.

Focus SFE остварил резултат од 9.1l/100km. Тоа е резултат, подобар за 1.4l/100km, во споредба со стандардниот Focus. Пакетот SFE чини околу 400 евра во САД.

Honda Civic HF остварил резултат од 8.4l/100km. Споредбено, тоа е подобар резултат за 0.8l/100km од стандардниот Civic. Пакетот HF чини околу 650 евра во САД.

На крајот – Cruze Eco. Со 0.4l/100km подобар резултат од стандардниот Cruze, се чини незначително, ако се земе во предвид дека Eco пакетот чини 620 евра.
 


Ford Focus
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Споредби 
 
 
 


Одберете нов автомобил